Post by #skoskers on Feb 9, 2015 10:07:30 GMT -5
WINNERS: Eczacibasi VitrA Istanbul
RUNNER UPS: Unendo Yamamay Busto Arsizio
THIRD PLACE: VakifBank Istanbul
INDIVIDUAL AWARDS
Most Valuable Player: Jordan Larson-Burbach, Eczacibasi VitrA Istanbul
Best Setter: Maja Ognjenovic, Chemik Police
Best Opposite Spiker: Valentina Diouf, Unendo Yamamay Busto Arsizio
Best Outside Spiker (1): Bethania de la Cruz, Eczacibasi VitrA
Best Outside Spiker (2): Helena Havelkova, Unendo Yamamay Busto Arsizio
Best Middle Blocker (1): Milena Rasic, Vakifbank
Best Middle Blocker (2): Maja Poljak, Eczacibasi VitrA Istanbul
Best Libero: Gulden Kuzubasioglu, Eczacibasi VitrA Istanbul
Fair Play Award: Christiane Furst, Eczacibasi VitrA Istanbul
FINALS
LEG 1
S: Naz Aydemir, VakifBank Istanbul
OPP: Juliann Faucette, RC Cannes
OH1: Kim Yeon-Koung, Fenerbahce Istanbul
OH2: Francesca Marcon, Yamamay Busto Arsizio
MB1: Stefana Veljkovic, Chemik Police
MB2: Jaroslava Pencova, Dresdner SC
L: Myrthe Schoot, Dresdner SC
LEG 2
S: Eleonora Lo Bianco, Fenerbahce Istanbul
OPP: Tijana Boskovic, Partizan Vizura Beograd
OH1: Antonella Del Core, Dinamo Kazan
OH2: Iuliia Kutiukova, Omichka Omsk
MB1: Maja Poljak, Eczacibasi Istanbul
MB2: Tori Dixon, Rabita Baku
L: Anna Malova, Dinamo Moscow
LEG 3
S: Kathleen Weiss, Agel Prostejov
OPP: Jovana Brakocevic-Cazian, Azeryol Baku
OH1: Kim Yeon-Koung, Fenerbahce Istanbul
OH2: Indre Sorokaite, Nordmeccanica Piacenza
MB1: Iuliia Morozova, Dinamo Moscow
MB2: Elena Yureva, Dinamo Kazan
L: Roosa Koskelo, LP Salo
LEG 4
S: Maja Ognjenovic, Chemik Police
OPP: Olesia Rykhliuk, Volero Zurich
OH1: Lucia Bosetti, Fenerbahce Istanbul
OH2: Helena Havelkova, Yamamay Busto Arsizio
MB1: Foluke Akinradewo, Rabita Baku
MB2: Milena Rasic, VakifBank Istanbul
L: Julie Kovarova, Agel Prostejov
LEG 5
S: Courtney Thompson, Volero Zurich
OPP: Liannes Castaneda Simon, Agel Prostejov
OH1: Lisa Izquierdo, Dresdner SC
OH2: Antonella Del Core, Dinamo Kazan
MB1: Alexandra Sobo, Stiinta Bacau
MB2: Christina Bauer, Fenerbahce Istanbul
L: Deborah Ortschitt, RC Cannes
LEG 6
S: Frauke Dirickx, Nordmeccanica Piacenza
OPP: Nataliya Obmochaeva, Dinamo Moscow
OH1: Helena Havelkova, Yamamay Busto Arsizio
OH2: Carolina Costagrande, VakifBank Istanbul
MB1: Agnieszka Bednarek-Kasza, Chemik Police
MB2: Sonja Borovinsek, Agel Prostejov
L: Brenda Castillo, Rabita Baku
PLAYOFFS 12, ROUND 1
S: Joanna Wolosz, Yamamay Busto Arsizio
OPP: Sheilla Castro, VakifBank Istanbul
OH1: Jordan Larson-Burbach, Eczacibasi Istanbul
OH2: Kim Yeon-Koung, Fenerbahce Istanbul
MB1: Elena Yureva, Dinamo Kazan
MB2: Maja Poljak, Eczacibasi Istanbul
L: Deborah Ortschitt, RC Cannes
PLAYOFFS 12, ROUND 2
S: Lora Kitipova, Azeryol Baku
OPP: Olesia Rykhliuk, Volero Zurich
OH1: Jordan Larson-Burbach, Eczacibasi Istanbul
OH2: Anastasia Markova, Dinamo Moscow
MB1: Ekaterina Lyubushkina, Yamamay Busto Arsizio
MB2: Cursty Jackson, Dresdner SC
L: Silvija Popovic, Volero Zurich
PLAYOFFS 6, ROUND 1
S: Naz Aydemir, VakifBank Istanbul
OPP: Valentina Diouf, Yamamay Busto Arsizio
OH1: Kim Yeon-Koung, Fenerbahce Istanbul
OH2: Francesca Marcon, Yamamay Busto Arsizio
MB1: Maya Poljak, Eczacibasi Istanbul
MB2: Milena Rasic, VakifBank Istanbul
L: Gulden Kuzubasioglu, Eczacibasi Istanbul
PLAYOFFS 6, ROUND 2
S: Courtney Thompson, Volero Zurich
OPP: Valentina Diouf, Yamamay Busto Arsizio
OH1: Kim Yeon-Koung, Fenerbahce Istanbul
OH2: Natalya Mammadova, Volero Zurich
MB1: Eda Erdem Dundar, Fenerbahce Istanbul
MB2: Robin De Kruijf, Vakifbank Istanbul
L: Giulia Leonardi, Yamamay Busto Arsizio
RUNNER UPS: Unendo Yamamay Busto Arsizio
THIRD PLACE: VakifBank Istanbul
INDIVIDUAL AWARDS
Most Valuable Player: Jordan Larson-Burbach, Eczacibasi VitrA Istanbul
Best Setter: Maja Ognjenovic, Chemik Police
Best Opposite Spiker: Valentina Diouf, Unendo Yamamay Busto Arsizio
Best Outside Spiker (1): Bethania de la Cruz, Eczacibasi VitrA
Best Outside Spiker (2): Helena Havelkova, Unendo Yamamay Busto Arsizio
Best Middle Blocker (1): Milena Rasic, Vakifbank
Best Middle Blocker (2): Maja Poljak, Eczacibasi VitrA Istanbul
Best Libero: Gulden Kuzubasioglu, Eczacibasi VitrA Istanbul
Fair Play Award: Christiane Furst, Eczacibasi VitrA Istanbul
FINALS
TEAM | SCORE | TEAM | DATE & TIME | |
1st-PLACE MATCH | Eczacibasi VitrA Istanbul | 25-22, 25-20, 25-21# | Unendo Yamamay Busto Arsizio | 4.5.15 @ 11:00 a.m.* |
3rd-PLACE MATCH | VakifBank Istanbul | 25-19, 25-21, 25-17 | Chemik Police | 4.5.15 @ 8:00 a.m. |
*Times listed in CST - Click on the times to watch replays on LaolaTV
#Click on scores to view match statistics
SEMIFINALS
TEAM | SCORE | TEAM | DATE & TIME |
Chemik Police | 21-25, 25-27, 21-25 | Unendo Yamamay Busto Arsizio | 4.4.15 @ 8:00 a.m. |
Eczacibasi VitrA Istanbul | 25-22, 16-25, 25-22, 25-22 | VakifBank Istanbul | 4.4.15 @ 11:00 a.m. |
ROUND OF 6
TEAM | POINTS | TEAM | 1st ROUND DATE & TIME | 1st ROUND SCORE | 2nd ROUND DATE & TIME | 2nd ROUND SCORE |
Eczacibasi VitrA Istanbul | 4-3^ | Volero Zurich | 3.5.15 @ 9:30 a.m. | 25-21, 25-19, 25-22 | 3.12.15 @ 2:00 p.m. | 23-25, 26-24, 27-29, 19-25 ^Golden set: 15-12 |
Fenerbahce Istanbul | 2-4 | VakifBank Istanbul | 3.5.15 @ 12:30 p.m. | 23-25, 26-28, 25-19, 16-25 | 3.12.15 @ 11:30 a.m. | 25-20, 25-20, 21-25, 15-25, 15-12 |
Dinamo Moscow | 0-6 | Unendo Yamamay Busto Arsizio | 3.5.15 @ 1:30 p.m. | 14-25, 22-25, 18-25 | 3.12.15 @ 10:30 a.m. | 23-25, 19-25, 26-28 |
ROUND OF 12
TEAM | POINTS | TEAM | 1st ROUND DATE & TIME | 1st ROUND SCORE | 2nd ROUND DATE & TIME | 2nd ROUND SCORE |
Agel Prostejov | 0-6 | Eczacibasi VitrA Istanbul | 2.10.15 @ 11:00 a.m. | 25-18, 15-25, 14-25, 21-25 | 2.18.15 @ 8:30 a.m. | 14-25, 14-25, 19-25 |
Dinamo Kazan | 1-5 | VakifBank Istanbul | 2.10.15 @ 10:00 a.m. | 26-24, 21-25, 20-25, 27-25, 7-15 | 2.19.15 @ 11:30 a.m. | 22-25, 21-25, 14-25 |
Azeryol Baku | 2-4 | Unendo Yamamay Busto Arsizio | 2.11.15 @ 8:00 a.m. | 24-26, 21-25, 25-19, 14-25 | 2.18.15 @ 1:30 p.m. | 25-14, 24-26, 25-20, 18-25, 15-10 |
Dresdner SC | 2-4 | Fenerbahce Istanbul | 2.11.15 @ 12:30 p.m. | 23-25, 15-25, 15-25 | 2.18.15 @ 11:30 a.m. | 24-26, 26-24, 25-19, 18-25, 15-13 |
RC Cannes | 1-5 | Volero Zurich | 2.11.15 @ 1:00 p.m. | 25-21, 9-25, 25-16, 17-25, 5-15 | 2.19.15 @ 1:00 p.m. | 14-25, 20-25, 27-25, 25-27 |
Nordemeccanica Piacenza | 0-6 | Dinamo Moscow | 2.11.15 @ 1:30 p.m. | 27-29, 18-25, 23-25 | 2.19.15 @ 9:30 a.m. | 20-25, 16-25, 15-25 |
DREAM TEAMS OF THE WEEK
LEG 1
S: Naz Aydemir, VakifBank Istanbul
OPP: Juliann Faucette, RC Cannes
OH1: Kim Yeon-Koung, Fenerbahce Istanbul
OH2: Francesca Marcon, Yamamay Busto Arsizio
MB1: Stefana Veljkovic, Chemik Police
MB2: Jaroslava Pencova, Dresdner SC
L: Myrthe Schoot, Dresdner SC
LEG 2
S: Eleonora Lo Bianco, Fenerbahce Istanbul
OPP: Tijana Boskovic, Partizan Vizura Beograd
OH1: Antonella Del Core, Dinamo Kazan
OH2: Iuliia Kutiukova, Omichka Omsk
MB1: Maja Poljak, Eczacibasi Istanbul
MB2: Tori Dixon, Rabita Baku
L: Anna Malova, Dinamo Moscow
LEG 3
S: Kathleen Weiss, Agel Prostejov
OPP: Jovana Brakocevic-Cazian, Azeryol Baku
OH1: Kim Yeon-Koung, Fenerbahce Istanbul
OH2: Indre Sorokaite, Nordmeccanica Piacenza
MB1: Iuliia Morozova, Dinamo Moscow
MB2: Elena Yureva, Dinamo Kazan
L: Roosa Koskelo, LP Salo
LEG 4
S: Maja Ognjenovic, Chemik Police
OPP: Olesia Rykhliuk, Volero Zurich
OH1: Lucia Bosetti, Fenerbahce Istanbul
OH2: Helena Havelkova, Yamamay Busto Arsizio
MB1: Foluke Akinradewo, Rabita Baku
MB2: Milena Rasic, VakifBank Istanbul
L: Julie Kovarova, Agel Prostejov
LEG 5
S: Courtney Thompson, Volero Zurich
OPP: Liannes Castaneda Simon, Agel Prostejov
OH1: Lisa Izquierdo, Dresdner SC
OH2: Antonella Del Core, Dinamo Kazan
MB1: Alexandra Sobo, Stiinta Bacau
MB2: Christina Bauer, Fenerbahce Istanbul
L: Deborah Ortschitt, RC Cannes
LEG 6
S: Frauke Dirickx, Nordmeccanica Piacenza
OPP: Nataliya Obmochaeva, Dinamo Moscow
OH1: Helena Havelkova, Yamamay Busto Arsizio
OH2: Carolina Costagrande, VakifBank Istanbul
MB1: Agnieszka Bednarek-Kasza, Chemik Police
MB2: Sonja Borovinsek, Agel Prostejov
L: Brenda Castillo, Rabita Baku
PLAYOFFS 12, ROUND 1
S: Joanna Wolosz, Yamamay Busto Arsizio
OPP: Sheilla Castro, VakifBank Istanbul
OH1: Jordan Larson-Burbach, Eczacibasi Istanbul
OH2: Kim Yeon-Koung, Fenerbahce Istanbul
MB1: Elena Yureva, Dinamo Kazan
MB2: Maja Poljak, Eczacibasi Istanbul
L: Deborah Ortschitt, RC Cannes
PLAYOFFS 12, ROUND 2
S: Lora Kitipova, Azeryol Baku
OPP: Olesia Rykhliuk, Volero Zurich
OH1: Jordan Larson-Burbach, Eczacibasi Istanbul
OH2: Anastasia Markova, Dinamo Moscow
MB1: Ekaterina Lyubushkina, Yamamay Busto Arsizio
MB2: Cursty Jackson, Dresdner SC
L: Silvija Popovic, Volero Zurich
PLAYOFFS 6, ROUND 1
S: Naz Aydemir, VakifBank Istanbul
OPP: Valentina Diouf, Yamamay Busto Arsizio
OH1: Kim Yeon-Koung, Fenerbahce Istanbul
OH2: Francesca Marcon, Yamamay Busto Arsizio
MB1: Maya Poljak, Eczacibasi Istanbul
MB2: Milena Rasic, VakifBank Istanbul
L: Gulden Kuzubasioglu, Eczacibasi Istanbul
PLAYOFFS 6, ROUND 2
S: Courtney Thompson, Volero Zurich
OPP: Valentina Diouf, Yamamay Busto Arsizio
OH1: Kim Yeon-Koung, Fenerbahce Istanbul
OH2: Natalya Mammadova, Volero Zurich
MB1: Eda Erdem Dundar, Fenerbahce Istanbul
MB2: Robin De Kruijf, Vakifbank Istanbul
L: Giulia Leonardi, Yamamay Busto Arsizio