Post by noreaster on Nov 8, 2014 0:54:37 GMT -5
The chalk is still alive in most conferences but Saturday is moving day. The next 24 hours will tell us a lot.
Allegheny Mountain Collegiate Conference 11/5, 11/8-9
No. 1 seed: Penn State Altoona
CHAMP: (Sunday)Altoona vs Franciscan
American Southwest Conference 11/6-8
No. 1 seed: Mary Hardin-Baylor
CHAMP:UT Dallas vs Mary Hardin Baylor
Capital Athletic Conference 11/4, 11/6, 11/8
No. 1 seed: Christopher Newport
CHAMP: Christopher Newportvs Salisbury
Centennial Conference 11/5, 11/8-9
No. 1 seed:Haverford
CHAMP: (Sunday) Franklin and Marshallvs Muhlenberg
City University of New York Athletic Conference 11/4, 11/7
No. 1 seed: Hunter
CHAMP: HUNTER
College Conference of Illinois & Wisconsin 11/7-8
No. 1 seed: Carthage
CHAMP: Carthagevs Millikin
Colonial States Athletic Conference 11/4, 11/6, 11/8
No. 1 seed: Cabrini
CHAMP: Cabrinivs Neumann
Commonwealth Coast Conference 11/4, 11/6, 11/8
No. 1 seed: Roger Williams
CHAMP: Roger Williamsvs Salve Regina
Commonwealth Conference 11/3, 11/5, 11/8
No. 1 seed: Stevenson
CHAMP: Stevensonvs Messiah
Empire 8 11/8-9
No. 1 seed: Stevens
CHAMP: Stevensvs Nazareth
Freedom Conference 11/5, 11/8
No. 1 seed: Eastern
CHAMP: Easternvs Desales
Great Northeast Athletic Conference 11/4, 11/6, 11/8
No. 1 seed:Emmanuel
CHAMP:Johnson and Wales vs Rivier
Great South Athletic Conference 11/7-8
No. 1 seed: Salem
CHAMP: Salemvs Finlandia
Heartland Collegiate Athletic Conference 11/5, 11/8-9
No. 1 seed: Defiance
CHAMP: (Sunday)Defiance vs Bluffton
Iowa Intercollegiate Athletic Conference 11/4, 11/6, 11/8
No. 1 seed: Coe
CHAMP: Coevs Buena Vista
Landmark Conference 11/4, 11/8
No. 1 seed: Juniata
CHAMP: Juniatavs Susquehanna
Liberty League 11/7-8
No. 1 seed: Clarkson
CHAMP: Clarksonvs RIT
Little East Conference 11/4, 11/8-9
No. 1 seed:UMass Boston
CHAMP: (Sunday) Western Ctvs Eastern Ct
Massachusetts State College Athletic Conference 11/5, 11/8
No. 1 seed: Framingham State
CHAMP: FRAMINGHAM STATE
Michigan Intercollegiate Athletic Association 11/7-8
No. 1 seed:Hope
CHAMP:Hope vs Calvin
Midwest Conference 11/7-8
No. 1 seed: Cornell
CHAMP: Cornellvs St. Norbert
Minnesota Intercollegiate Athletic Conference 11/4, 11/6, 11/8
No. 1 seed: Augsburg
CHAMP:Augsburg vs St. Thomas
New England Collegiate Conference 11/4, 11/7-8
No. 1 seed: Regis
CHAMP:Newberry vs Regis
New England Small College Athletic Conference 11/7-9
No. 1 seed: Tufts
CHAMP: (Sunday)Tufts vs Williams
New England Women’s and Men’s Athletics Conference 11/4, 11/8-9
No. 1 seed: MIT
CHAMP: (Sunday)MIT vs Babson
New Jersey Athletic Conference 11/4, 11/6. 11/8
No. 1 seed: Richard Stockton
CHAMP: Richard Stockton vs Rowan
North Atlantic Conference 11/7-8
No. 1 seed: Colby-Sawyer
CHAMP: Colby-Sawyervs Maine Maritime
North Coast Athletic Conference 11/7-8
No. 1 seed: Wittenberg
CHAMP: Wittenbergvs DePauw
North Eastern Athletic Conference 11/7-9
No. 1 seed: Gallaudet
CHAMP: (Sunday) Gallaudetvs PS Berks
Northern Athletics Collegiate Conference 11/4, 11/6, 11/8
No. 1 seed: Dominican
CHAMP: Dominicanvs Edgewood
Northwest Conference (no tourney)
CHAMP: WHITWORTH
Ohio Athletic Conference 11/4, 11/6, 11/8
No. 1 seed: Mount Union
CHAMP: MOUNT UNION
Old Dominion Athletic Conference 11/5, 11/8
No. 1 seed:Randolph-Macon
CHAMP: Lynchburg vs Washington and Lee
Presidents’ Athletic Conference 11/4, 11/7-8
No. 1 seed: Thomas More
CHAMP: Thomas Morevs Geneva
Skyline Conference 11/5, 11/7-8
No. 1 seed: Sage
CHAMP: Sage vsMt. St. Mary's
Southern Athletic Association 11/7-9
No. 1 seed: Hendrix
CHAMP: (Sunday)Birmingham Southern vs Hendrix
Southern California Intercollegiate Athletic Conference 11/6, 11/8
No. 1 seed: Cal Lutheran
CHAMP: Cal Lutheranvs CMS
Southern Collegiate Athletic Conference 11/7-8
No. 1 seed: Trinity (Texas)
CHAMP: Trinityvs Southwestern
St. Louis Intercollegiate Athletic Conference 11/8
No. 1 seed:Greenville
CHAMP: Webstervs Spalding
State University of New York Athletic Conference 11/7-9
No. 1 seed: New Paltz State
CHAMP:Fredonia vs New Paltz
University Athletic Association 11/7-8
No. 1 seed:Washington-St. Louis
CHAMP:Chicago vs Emory
Upper Midwest Conference 11/5, 11/8
No. 1 seed: Northwestern
CHAMP: Northwesternvs Minniesota Morris
USA South Athletic Conference 11/7-8
No. 1 seed: Meredith (North); Maryville (Tenn.) (South)
CHAMP:Covenent vs Maryville
Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference 11/4, 11/7-8
No. 1 seed: Wisconsin-Stevens Point
CHAMP:Whitewater vs Stevens Point
Allegheny Mountain Collegiate Conference 11/5, 11/8-9
No. 1 seed: Penn State Altoona
CHAMP: (Sunday)
American Southwest Conference 11/6-8
No. 1 seed: Mary Hardin-Baylor
CHAMP:
Capital Athletic Conference 11/4, 11/6, 11/8
No. 1 seed: Christopher Newport
CHAMP: Christopher Newport
Centennial Conference 11/5, 11/8-9
No. 1 seed:
CHAMP: (Sunday) Franklin and Marshall
City University of New York Athletic Conference 11/4, 11/7
No. 1 seed: Hunter
CHAMP: HUNTER
College Conference of Illinois & Wisconsin 11/7-8
No. 1 seed: Carthage
CHAMP: Carthage
Colonial States Athletic Conference 11/4, 11/6, 11/8
No. 1 seed: Cabrini
CHAMP: Cabrini
Commonwealth Coast Conference 11/4, 11/6, 11/8
No. 1 seed: Roger Williams
CHAMP: Roger Williams
Commonwealth Conference 11/3, 11/5, 11/8
No. 1 seed: Stevenson
CHAMP: Stevenson
Empire 8 11/8-9
No. 1 seed: Stevens
CHAMP: Stevens
Freedom Conference 11/5, 11/8
No. 1 seed: Eastern
CHAMP: Eastern
Great Northeast Athletic Conference 11/4, 11/6, 11/8
No. 1 seed:
CHAMP:
Great South Athletic Conference 11/7-8
No. 1 seed: Salem
CHAMP: Salem
Heartland Collegiate Athletic Conference 11/5, 11/8-9
No. 1 seed: Defiance
CHAMP: (Sunday)
Iowa Intercollegiate Athletic Conference 11/4, 11/6, 11/8
No. 1 seed: Coe
CHAMP: Coe
Landmark Conference 11/4, 11/8
No. 1 seed: Juniata
CHAMP: Juniata
Liberty League 11/7-8
No. 1 seed: Clarkson
CHAMP: Clarkson
Little East Conference 11/4, 11/8-9
No. 1 seed:
CHAMP: (Sunday) Western Ct
Massachusetts State College Athletic Conference 11/5, 11/8
No. 1 seed: Framingham State
CHAMP: FRAMINGHAM STATE
Michigan Intercollegiate Athletic Association 11/7-8
No. 1 seed:
CHAMP:
Midwest Conference 11/7-8
No. 1 seed: Cornell
CHAMP: Cornell
Minnesota Intercollegiate Athletic Conference 11/4, 11/6, 11/8
No. 1 seed: Augsburg
CHAMP:
New England Collegiate Conference 11/4, 11/7-8
No. 1 seed: Regis
CHAMP:
New England Small College Athletic Conference 11/7-9
No. 1 seed: Tufts
CHAMP: (Sunday)
New England Women’s and Men’s Athletics Conference 11/4, 11/8-9
No. 1 seed: MIT
CHAMP: (Sunday)
New Jersey Athletic Conference 11/4, 11/6. 11/8
No. 1 seed: Richard Stockton
CHAMP: Richard Stockton
North Atlantic Conference 11/7-8
No. 1 seed: Colby-Sawyer
CHAMP: Colby-Sawyer
North Coast Athletic Conference 11/7-8
No. 1 seed: Wittenberg
CHAMP: Wittenberg
North Eastern Athletic Conference 11/7-9
No. 1 seed: Gallaudet
CHAMP: (Sunday) Gallaudet
Northern Athletics Collegiate Conference 11/4, 11/6, 11/8
No. 1 seed: Dominican
CHAMP: Dominican
Northwest Conference (no tourney)
CHAMP: WHITWORTH
Ohio Athletic Conference 11/4, 11/6, 11/8
No. 1 seed: Mount Union
CHAMP: MOUNT UNION
Old Dominion Athletic Conference 11/5, 11/8
No. 1 seed:
CHAMP:
Presidents’ Athletic Conference 11/4, 11/7-8
No. 1 seed: Thomas More
CHAMP: Thomas More
Skyline Conference 11/5, 11/7-8
No. 1 seed: Sage
CHAMP: Sage vs
Southern Athletic Association 11/7-9
No. 1 seed: Hendrix
CHAMP: (Sunday)
Southern California Intercollegiate Athletic Conference 11/6, 11/8
No. 1 seed: Cal Lutheran
CHAMP: Cal Lutheran
Southern Collegiate Athletic Conference 11/7-8
No. 1 seed: Trinity (Texas)
CHAMP: Trinity
St. Louis Intercollegiate Athletic Conference 11/8
No. 1 seed:
CHAMP: Webster
State University of New York Athletic Conference 11/7-9
No. 1 seed: New Paltz State
CHAMP:
University Athletic Association 11/7-8
No. 1 seed:
CHAMP:
Upper Midwest Conference 11/5, 11/8
No. 1 seed: Northwestern
CHAMP: Northwestern
USA South Athletic Conference 11/7-8
No. 1 seed: Meredith (North); Maryville (Tenn.) (South)
CHAMP:
Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference 11/4, 11/7-8
No. 1 seed: Wisconsin-Stevens Point
CHAMP: